Pobiegli, aby uczcić pamięć Tomasza Hopfera

Pobiegli, aby uczcić pamięć Tomasza Hopfera

18/09/2017 Wyłączone przez GOSiR

Ponad sto osób wzięło udział w 4. Biegu im. Tomasza Hopfera. W tym roku najszybsi w klasyfikacji open byli Krzysztof Wasiewicz i Marta Jusińska. Wśród uczniów na najwyższym podium stanęli Dariusz Dziedziak i Zofia Żegnałek.

Bieg, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Konstancinie-Jeziornie odbył się w minioną sobotę (16 września), tydzień przed 39. PZU Maratonem Warszawskim. Termin konstancińskiej imprezy nie był przypadkowy, gdyż to właśnie Tomasz Hopfer – sportowiec, dziennikarz i mieszkaniec naszej gminy – był pomysłodawcą tego wielkiego wydarzenia sportowego. W tym roku na konstancińskiej ścieżce zdrowia przy ul. Od lasu stawiło się 119 zawodników, w tym ponad 70 reprezentantów trzech gminnych szkół podstawowych.

Zanim jednak rozpoczęły się sportowe zmagania, Kazimierz Jańczuk – burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna przywitał zebranych mieszkańców, biegaczy oraz zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło najbliższych Tomasza Hopfera – żony Zofii i córki Moniki, a także jego przyjaciół i dawnych współpracowników. Na krótkiej uroczystości przypomniano sylwetkę tego znanego lekkoatlety i promotora biegania oraz złożono kwiaty pod odsłoniętym w 2014 r. głazem pamiątkowym.

Jako pierwsi z pięciokilometrową trasą (dwa okrążenia po 2,5 km) wiodącą ścieżkami Chojnowskiego Parku Krajobrazowego zmierzyli się zawodnicy w kategorii open – 43 osoby. Najszybszy na mecie był ubiegłoroczny zwycięzca Krzysztof Wasiewicz, który tym razem zakończył bieg z wynikiem 17,28 s. Drugi był Piotr Szczepański (17,29 s), a trzeci – Piotr Piątkowski (17,46 s). Cała trójka to reprezentacja Stowarzyszenia Rekreacyjno-Sportowego Kondycja z Piaseczna. W gronie kobiet triumfowała Marta Jusińska (19,41 s). Zawodniczka OKS Start Otwock na mecie wyprzedziła Agnieszkę Pyzel z KS Pegaz (II miejsce – 24,17 s) i Jolantę Mikulską (III miejsce – 24,39 s).

Sportowych emocji dostarczyli nam także uczniowie. W tym roku do biegu stanęło łącznie ponad 70 reprezentantów trzech gminnych szkół – nr 1, 2 i 3. Dla nich trasa zawodów była nieco krótsza i wynosiła 1,8 km. Wśród chłopców na najwyższym stopniu podium stanął Dariusz Dziedziak ze Szkoły Podstawowej nr 2, który wyścig zakończył z czasem 6,59 s. Tuż za nim znaleźli się Mateusz Brzezina ze SP nr 2 (7,08 s) i James Roscore ze SP nr 1 (7,18 s). Z dziewcząt najszybsza była Zofia Żegnałek. Uczennica „jedynki” na metę dobiegła w 7 min 44 s. Kolejne były jej szkolne koleżanki – Paulina Krawczyk (7,49 s) i Magdalena Nietubyć (8,25 s).

Na najlepszych czekały nagrody i pamiątkowe statuetki. Zwycięzcom wręczył je burmistrz Kazimierz Jańczuk. Pozostali uczestnicy otrzymali zestawy pamiątkowe przygotowane przez Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. Po zakończeniu biegu na wszystkich czekała ciepła i pożywna zupa. Kolejny bieg już za rok, ale przygotowania do niego warto zacząć już teraz.

O Tomaszu Hopferze

Tomasz Hopfer był mieszkańcem Konstancina-Jeziorny. Urodził się 24 kwietnia 1935 r. w Warszawie, zmarł 10 grudnia 1982 r. Sprinter i średniodystansowiec, członek kadry narodowej, dwukrotny mistrz Polski (1955 i 1958) w sztafecie 4×400 m, który z powodu kontuzji musiał przedwcześnie zakończyć karierę. W następnych latach poświęcił się m.in. dziennikarstwu i propagowaniu najprostszej formy ruchu, jaką jest bieg.

Galeria zdjęć

[Best_Wordpress_Gallery id=”2″ gal_title=”IV Bieg im. Tomasza Hopfera”]